Başarı Korkusu

Başarısızlık korkusunu çok duymuşuzdur ancak başarı korkusu çoğu kişi için anlamsız görünebilir. Bir insan neden başarılı olmaktan korksun, herkes başarılı olmayı ister değil mi?

Değil maalesef. Bilinenin aksine başarı korkusu yaşayan insanlar vardır. Peki bir insan neden başarıdan korkar? Bazı nedenleri şunlardır;

– Kendisinden beklentinin artacağını düşünmek ve bu beklentiyi karşılayamamaktan korkmak

– Sorumluluklarını yerine getirememek ve başarı grafiğini sürekli yüksek tutması gerektiğini düşünerek bunu karşılayamama korkusu

– İletişim halinde olduğu insanların samimiyetlerinden emin olamamak (sadece başarılı olduğu için onunla birlikte olduğunu düşünmek)

Bu sıraladığım sadece görünen birkaç neden. Bilinçaltı dünyasında ise bu nedenlerin altında yatan iki temel korku vardır. Değersizlik ve haketmeme korkusu. İş ya da özel hayatında başarılı olmuş kişi aslında isterse her hedefinde başarılı olacağını çok iyi bilir. Fakat bilinçaltında eğer haketmeme ya da değersizlik inancı varsa bu inançlar onun başarma konusunda en büyük engellerdir. Bunu çeşitli yollarla yapar. Örneğin; mükemmeliyetçi davranır kılı kırk yarar kendini engeller, kararsız olur, çabuk vazgeçerler, motivasyonları düşer, başladığı işi bitirmez, sürekli fikir değiştirir, hedefinden emin olamaz …

Başarı korkusunu aşmak için kişinin içsel olarak kendini sorgulaması ve kökende bu korkuyu tetikleyen olayları ve inançları keşfederek bunları dönüştürmesi gerekir. Özdeğerini yükseltecek NLP teknikleri uygulayarak, olumlamalar yaparak, kendiyle başbaşa kalıp farkındalığını geliştirecek zamanlar ayırarak inanç değişikliği yapabilir. Bu süreçte koçluk desteği alarak çok kısa bir zamanda bu sınırlayıcı ve bağlayıcı inanç ve korkularından kurtulup, başarılı olmanın başarı uğruna emek veren herkes tarafından hak edilen bir kavram olduğunu farkeder ve özgürlüğün tadını çıkarır.

İş performansınız ya da özel hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissediyor ve bunu başarısız olmaktan korkmaya bağlıyorsanız tekrar düşünün belkide başarı sizi korkutuyor!

Aşılamayacak hiçbir inanç ve korku yoktur, karar verdiğiniz anda tüm hayatınızı yeniden düzenleyebilir ve kendinizi özgürleştirebilirsiniz.

Başarılarla dolu, bu başarıların tadını doya doya ve hakettiğinize inanarak yaşayacağınız bir hayat dileğiyle

Sevgiyle AN’da kalın 🙂

Gülden Üner