Çizginin Altında 7 Dakika

Genel olarak kendinize şöyle bir baktığınızda yaşamı, olayları, insanları ve diğer her şeyi nasıl algılıyorsunuz? Karamsar, eleştirel, negatif mi? Yoksa yapıcı, çözüm odaklı ve pozitif mi?

Aslına bakarsanız birçok kişi farklı durumlar için farklı tepkiler verir değil mi? Her şeye ya da herkese her koşulda nasıl pozitif bakalım! Böyle mi düşünenlerdensiniz?

Geçtiğimiz hafta içinde epey can sıkıcı bir olay yaşadım. Yaşadım diyorum çünkü resmen bunu kendime yaşatmak için zaman verdim. Tam 24 saatime mal oldu. Düşünebiliyor musunuz 24 saatimi tek bir olaya odakladım ve karşımdaki insanın beni anlamak gibi bir derdi hiç yoktu. Hani duvarla konuşsam duvar bile şekil değiştirirdi belki. Yavaş yavaş kızdığımı hissediyordum. Saatler ilerledikçe bu kızgınlık tavan yapmaya doğru ilerledi. Bu durumda kontrolü ‘egoma’ devrettiğim kesindi çünkü vermeyeceğim tepkileri verir hale geldim bir anda. Ne kadar kızgın olduğumu da karşı tarafa çok sert belli ettim. 🙂

Sonra ne mi oldu? Akşam eve geldim duş, yeme içme faslı derken her akşam düzenli olarak yaptığım gibi meditasyon ve kendimle baş başa kaldığım o özel saatler geldi. Meditasyon, ibadet, Allah’ı anmak için zaman yaratmak, dua etmek öyle güzel enerjileri içinde barındırıyor ve ne yapman gerektiği konusunda öyle güzel cevaplar alıyorsunuz ki bunu ancak sürekli yapanlar farkında oluyor sanırım.

Yaklaşık 3 saatlik bir meditasyon ve dua seanslarımdan sonra tekrar kendime geldim. Bütün gün boyunca yaptıklarım, söylediklerim, kızgınlığım öyle komik geldi ki… Yüce yaradan ile bağlantıda olduğunuz anda hiçbir şeyin önemi kalmıyor. Benim tüm gün boyunca yaptığım tamamen kendi özümden uzaklaşıp beni anlamayacak olan bir kişiye bir şeyleri ifade etmeye, anlatmaya çalışmaktı. Bu boşuna bir çabaydı, beni egonun esiri etmekten başka bir işe yaramayan bir çaba. Ego boyutuna geçtiğinizde zaten hırs, çaba, savaş vardır.

Böyle anlar için aslında sihirli bir formül var ben onu paylaşmak istiyorum. Gün içinde yaşadığınız bir olayda eğer kendinizi öfkeli, kızgın, üzgün, çaresiz, bla bla blaa… benzer durumlarda hissediyorsanız öncelikle o an kendiniz olmadığınızı fark edin hemen fark edin. Çünkü insan özünde bunları yaşamaz ve yaşatmaz kendine. Sonra bu hal için 7 dk verin kendinize. Yani o 7 dk içinde söylenin, ağlayın, bağırın, çağırın… her ne yapmak istiyorsanız. 7 dk bittiğinde artık çizginin üstüne çıkın. O olan neyse o haliyle bırakın. Çözümler siz farklı bir boyuta geçtiğinizde gelir. Egonun enerji alanı içindeyken bir şeylerin çözülmesini beklemeyin, olmayacaktır çünkü. Çizginin üstüne çıktığınızda enerjiniz değişmeye başlar. Pozitife doğru akmaya başlayan enerji etrafınızı da sarar.

Şimdi neden 7 dk diye sorabilirsiniz. Allah aşkına ne kadar değerli olduğunuzu farkında değil misiniz? Allah sizlere bir nefes, bir vücut, isimler, sıfatlar vermişken ve tüm evreni hizmetinize sunmuşken kalkıp birileri canınızı sıktı diye hayatı kendinize zehir etmenin anlamı nedir? Kendi kaynaklarınızı, öz benliğinizi, gücünüzü, sevginizi keşfedin. Yaratıcının sevgisi her şeyi çözer ona bırakın 🙂 Ben öyle yapıyorum sonuç alamadığım hiç olmadı. Her zaman benden yana 🙂 Eee böyle olunca 7 dk bile çok uzun bir zaman değil mi? 🙂

Sevgiyle AN’da kalın 🙂

Gülden