Tereddüt Varsa Başarı Yoktur

Yaşamda istediğiniz sonuçları alabilmeniz için kararlı bir yapıya sahip olmak gerekir. Başarılı olan insanları diğerlerinden ayıran önemli özelliklerden biri de ne istediğini bilmeleri ve bu arzu doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemeleridir. Herhangi bir konuda bir atılım yapacağınız zaman içinizde tereddüt yaşıyorsanız başarılı olamazsınız, kendinizi paralize edersiniz. Başarı için gereken enerji yoğunluğu bölüneceği için belirsizlik ve tereddüt anında enerji hangi olasılığa yoğunlaşacağını bilemez, kararlı olduğunuzda ise atılacak adımlar netleşir ve tüm enerjiniz istediğiniz şeyi oldurtmak üzere yoğunlaşır.

İçinizde tereddüt varsa ruh-beden-zihin dengesi bozulur. Tereddüt sizin duygularınızı ve düşüncelerinizi etkiler. Ruhunuz içsel olarak hedefinizi gerçekleştirmek isterken düşünceleriniz farklı olasılıkları önünüze getirir ve duygularınızı olumsuz tetikler. İstediğiniz şeyin nasıl gerçekleşebileceğinden çok neden olamayacağı ile ilgili onlarca sebep bulabilirsiniz. Siz düşüncelerinizi hangisine yoğunlaştırırsanız gerçekleşecek olan o’dur. Bu yüzden korktuğum başıma geldi deriz çoğu kez. Çünkü korkunuzun gerçekleşmesi için daha çok enerji harcadınız.

Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad hasta yatağındayken ölümünden sonra yerine geçecek olan oğlu Gıyasettin’e şöyle demiş; iyi bir devlet adamı olabilmen için kararlı bir yapıya sahip olmalısın. Eğer tereddüt yaşarsan başarılı olman imkansızdır. Evet bir ülke yönetmek büyük sorumluluk ve kararlılık gerektirir. Bizde kendi hayatımızın lideri değil miyiz? Dolayısıyla nasıl bir ‘SEN’ olmak istiyorsun? Bunu düşünün. Bana göre başarının tanımı istediğin sonuçları almaktır. Hayatınızın hangi alanında olursa olsun istediğiniz sonucu alamıyorsanız düşüncelerinize, duygularınıza bir bakın size ne söylüyor? Nerelerde tereddüt yaşıyorsunuz, emin olamadığınız, inanmadığınız ne var? Sizi engelleyen inançları bulun ve inançları olumluya dönüştürün. Engel varsa çözümü de vardır.

Başarı istiyorsanız ama bir türlü başarılı olamıyorsanız onun uğruna herşeyi ama herşeyi, her yolu denedim mi diye sorun kendinize, her yolu deneyip hedefe ulaşamayan yoktur. Buna rağmen her engelde karamsarlığa düşüp mazeret üreten ise çoktur. Önce ne istediğinize karar verin sonra hedefe giden adımlarınızla tereddüt etmeden yürüyün bakın yolun sonunda ne var 🙂

Sevgiyle AN’da kalın 🙂

Gülden Üner